Powietrze – temat przewodni trzeciego numeru
Trzeci numer czasopisma „MiniLO&Aniela” dotyczy poszanowania otaczającej nas atmosfery. Dzięki lekturze tego numeru dowiecie się, co możecie zrobić sami, by oddychać zdrowym i świeżym powietrzem.
W numerze znajdziecie dodatek – składaną śmieciarkę firmy EKOCEL. Złóżcie śmieciarkę i zobaczcie, że ma ona trzy komory, a każda z nich służy do zbierania innego rodzaju surowca wtórnego.
Co w numerze?
Dział WODA
- Kwaśne deszcze – co o nich wiesz?
Woda jest niezbędna do życia, trzeba ją szanować. Nie w każdej postaci jest jednak zdrowa i czysta. Przykładem są kwaśne deszcze – skażone opady, które szkodzą roślinom, zwierzętom i ludziom.
Dział ŻYWNOŚĆ
- Odpoczynek na świeżym powietrzu jest zdrowy!
Obcowanie z naturą przynosi wiele korzyści. Promienie słoneczne dostarczają naszemu organizmowi niezbędną dla mocnych kości witaminę D, a także wspomagają system nerwowy i mięśniowy. Z kolei ruch może sprawić wiele radości. Wspólne chwile z rodziną i przyjaciółmi może umilić propozycja pikniku.
Dział ENERGIA
- Wiej, wiej, wiej… wietrze wiej – wiatr nośnikiem energii
Energia wiatru i jej wykorzystanie przez człowieka ma historię sięgającą kilku tysięcy lat. Od najdawniejszych czasów wiatr „łapano w żagle”, napędzając nim statki. Poruszał on również skrzydła wiatraków. Powstała w ten sposób energia wykorzystywana była m.in. do mielenia zbóż, czy napędu pomp nawadniających pola. Czym jest i skąd się bierze wiatr?
Dział POWIETRZE
- Zanieczyszczenia powietrza
Zły stan powietrza negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Niestety, w powietrzu jest coraz więcej zanieczyszczeń. Dlaczego tak się dzieje? Skąd biorą się te zanieczyszczenia? Co one powodują? Spróbujemy to wyjaśnić.
www.minilo.org/zanieczyszczenia-powietrza
- Jak przeciwdziałać zanieczyszczeniom powietrza?
Zanieczyszczone powietrze to jeden z najważniejszych problemów ekologicznych w naszym kraju – tak uważa 34 proc. Polaków. Każdy z nas może jednak w prosty sposób dbać, by było ono bardziej czyste. Jak to zrobić? Np. korzystać z komunikacji miejskiej lub jeżdżąc rowerem, czy nie paląc śmieci w domowym piecu.
- Dzień bez samochodu – czy się opłaca?
W 1886 roku w Niemczech zaprezentowano pierwszy automobil. Wtedy nikt nie przypuszczał, że ponad 100 lat później po całym globie jeździć będzie miliard samochodów. Choć bezspornie zrewolucjonizował świat, to także przyczynił się do rosnącej emisji spalin, co prowadzi do negatywnych zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska.
- Czy warto sadzić drzewa?
Drzewa odgrywają ogromną rolę w środowisku, w którym żyjemy. Poprzez pochłanianie dwutlenku węgla poprawiają skład powietrza. Kto zainicjował sadzenie drzew? Dlaczego warto je sadzić?
www.minilo.org/dlaczego-warto-sadzic-drzewa
- Ty też możesz dbać o klimat
Półwysep Helski wyspą? To możliwe. Zmiany klimatu powodują, że podnosi się poziom mórz i oceanów, w tym Morza Bałtyckiego. Jak temu zaradzić? – O tym będą dyskutować uczestnicy konferencji klimatycznej COP19.
Dział ŚWIADOMA KONSUMPCJA
- Rok szkolny czas rozpocząć!
Pierwszą rzeczą, która nie ominie uczniów jest zgromadzenie niezbędnych podręczników oraz przyborów szkolnych. Dla tych, którzy jeszcze nie uporali się z tą czynnością zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.
www.minilo.org/rok-szkolny-czas-rozpoczac
Dział ODPADY
- Nieprzyjemny zapach ze składowiska odpadów…
Człowiek wytwarza różne odpady. Z szacunków wynika, że w 2012 r. statystyczny mieszkaniec Polski wytworzył ich ok. 300 kg. Jeśli nie zostały one powtórnie wykorzystane lub przetworzone, wówczas trafiły na składowisko odpadów. Przebywając w ich pobliżu odczuwamy charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.
Dział BIORÓŻNORODNOŚĆ
- Czym jest zanikanie bioróżnorodności?
Skąd się wzięło to pojęcie i dlaczego warto o tym wiedzieć? W tym dziale znajdziecie m.in. odpowiedzi na te pytania.
Dział KLUB NAUCZYCIELA
- Klub EkoEdukatora pełną parą od września – znajdź nas w sieci
Już wkrótce ruszamy z pierwszymi spotkaniami w gronie nauczycieli, przygotowanymi przez Klub EkoEdukatora. Najbliższe spotkanie odbędzie się 30 września we Wrocławiu. Z naszymi warsztatami będziemy pojawiać się w różnych częściach Polski, aby wszystkie chętne osoby miały możliwość uczestnictwa w naszych seminariach.
- Swobodny oddech – scenariusz zajęć
Scenariusze zajęć są pomocą naukową dla nauczyciela, która pozwala na sprawne i ciekawe zorganizowanie zajęć. Prezentujemy swoją propozycję na przeprowadzenie lekcji. Mamy nadzieję, że skorzysta z niej wielu pedagogów. Czekamy na opinie, które opublikujemy w kolejnych numerach czasopisma.
- Edukacja ekologiczna dla przedszkolaków
17 czerwca br., dzieci z warszawskiego Przedszkola Nr 103, przybyły do lasu Smâland w IKEA Targówek. Celem ich wizyty było uczestnictwo w bezpłatnych warsztatach. Wzięła w nich udział grupa pięciolatków. Dzieci dowiedziały się, jak należy postępować, aby w przyszłości Ziemia nie była wielkim wysypiskiem odpadów.
- Zrównoważony rozwój– modelem rozwoju cywilizacji
Propagowaniem zasad zrównoważonego rozwoju zajmuje się m.in. Fundacja Sendzimira. Swoje istnienie zawdzięcza Tadeuszowi Sendzimirowi, polskiemu inżynierowi, innowatorowi i jednemu z najwybitniejszych wynalazców technologii i maszyn hutniczych.
Dział POLECAMY
- Szkoła w Ghanie już wybudowana!
W lipcu, w wiosce Bundoli, odbyło się oficjalne otwarcie szkoły im. Ryszarda Kapuścińskiego. Niezmiernie cieszy fakt, że nasi bohaterowie MiniLO i Aniela mogli zaangażować się w ten niezwykły projekt. Od początku, razem z nimi, śledziliśmy losy szkoły.
- Co kryją bajkowe mury?
W ostatnim numerze czasopisma wyjaśniliśmy, czym jest spalarnia odpadów i dlaczego nie trzeba się jej bać. W niniejszym artykule, chcielibyśmy przedstawić rozwiązanie zagadki i opisać w kilku słowach przedstawione na fotografiach obiekty.
- Odkryj recyklingowe i upcyklingowe moce! – rozmowa z Mariuszem Kałamagą
Po raz drugi na Przystanku Woodstock otwarto Międzygalaktyczne Miasteczko Superbohaterów. Na czele z Mariuszem Kałamagą pokazano drugie życie odpadów. Było ciekawie, zabawnie i ekologicznie. Jaki stosunek do ekologii ma znany kabareciarz i jak promuje zachowania ekologiczne?
www.minilo.org/odkryj-recyklingowe-i-upcyklingowe-moce
- Sortowanie optyczne butelek PET {36]
Sortowanie odpadów jest niezbędnym elementem systemu gospodarki odpadami w celu przygotowania ich do odzysku i recyklingu. Jak działa automatyczny system sortowania?
- EKOWYCIECZKI: Jak wyglądał świat miliony lat temu? – spotkanie z dinozaurami
Dinozaury to prastare stworzenia, żyjące wiele milionów lat temu na Ziemi. Wyginęły na skutek gwałtownie zmienionych warunków środowiskowych, które wcześniej były stabilne przez wiele milionów lat. Ich rekonstrukcje można oglądać w parkach jurajskich.
- Ekopoliglota. Języki są nam nieobce!
W trzeciej już części cyklu językowego EKOPOLIGLOTA, prezentujemy kolejne słówka z zakresu ekologii i ochrony środowiska.