Edukacja ekologiczna w gminach
Edukacja ekologiczna zmierza do zmiany negatywnych nawyków ludzi w stosunku do przyrody. Ma ona na celu wykształcenie w odbiorcach postaw przyjaznych środowisku, które mają na celu zachowanie tego wspólnego dobra dla przyszłych pokoleń. Gminy, w związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach są już obowiązane prowadzić działania informacyjne i edukacyjne w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi. Szczególnie istotnym tematem jest selektywna zbiórka odpadów
Edukacja ekologiczna w gminach polskich
Drugi numer MiniLO&Aniela poświęcony jest edukacji ekologicznej w gminach polskich. 1 lipca 2013 roku nastąpiła rewolucyjna zmiana w gospodarowaniu odpadami, dlatego musimy nauczyć się segregować odpady. Pomoże Wam w tym film dołączony do drugiego numeru, w którym sympatyczna żabka uczy dzieci prawidłowej segregacji.
W numerze znajdziecie wiele ciekawych artykułów o ekologii, m.in. o zbieraniu deszczówki, energii pochodzącej ze Słońca, wakacyjnych zakupach przyjaznych dla środowiska, czy spalarniach odpadów. Oprócz tego konkursy z nagrodami, krzyżówki i zabawy.
W numerze znajdziesz prezent – płytę z filmem o segregacji odpadów.
Co w numerze?
Dział WODA
- Zbieramy deszczówkę
Woda pitna jest nieustannie używana do prania i mycia. Czy możemy coś zrobić, aby nie marnować tego cennego zasobu? Zdecydowanie tak. Kiedy na dworze panuje dodatnia temperatura, z łatwością można rozpocząć zbieranie wody deszczowej.
- Woda i jej kolory
Woda występuje na Ziemi pod wieloma postaciami. W związku z tym, różnym rodzajom wody zostały przyporządkowane różne kolory.
Dział ŻYWNOŚĆ
- Owoce i warzywa źródłem zdrowia
Skarbnica witamin, minerałów, błonnika oraz antyoksydantów niezbędnych dla zdrowia i życia człowieka. Do ich jedzenia przekonują nas lekarze, dietetycy i rodzice. Warto wzbogacić swoją dietę w te produkty.
- Aniela w ogrodzie – kolorowanka
Dział ENERGIA
- Energia ze Słońca
Słońce to gwiazda znajdująca się w centrum naszego układu planetarnego. Ciepło i światło, których dostarcza ten najjaśniejszy obiekt na niebie decydują o klimacie na całej planecie. Ludziom udało się wykorzystać energię słoneczną do produkcji energii i ogrzewania wody.
www.minilo.org/energia-ze-slonca
Dział POWIETRZE
- Powietrzne zgadywanki
Dział ŚWIADOMA KONSUMPCJA
- Wakacyjne zakupy
Zakupy na wakacyjny wyjazd robimy zwykle na ostatnią chwilę. Wieczorem przed upragnionym wyjazdem gorączkowo odwiedzamy sklepy w poszukiwaniu ubrań i różnego typu akcesoriów. Czy jest przepis na udane wakacyjne zakupy, które jednocześnie są przyjazne dla środowiska?
www.minilo.org/wakacyjne-zakupy
Dział ODPADY
- Jak segregować odpady?
Powszechnie stosujemy najbardziej prymitywną metodę pozbywania się odpadów, jaką jest ich składowanie. Działania ekologiczne, które możemy wprowadzić do swojego życiu to m. in. prawidłowa segregacja odpadów, która ułatwi ich odzysk i recykling.
Dział KLUB NAUCZYCIELA
- Klub EkoEdukatora – baza materiałów z zakresu ochrony środowiska
Jesteś EkoEdukatorem? Chciałbyś nim zostać? Może już jesteś, ale o tym nie wiesz? Dołącz do nas i korzystaj z atrakcyjnej oferty w zakresie edukacji ekologicznej!
Dział POLECAMY
- Ekoedukacja – relacje i opinie uczestników
Edukacja ekologiczna jest procesem, który zmierza do zmiany negatywnych nawyków ludzi w stosunku do przyrody. Ma on na celu wykształcenie w odbiorcach postaw przyjaznych środowisku, które mają na celu zachowanie tego wspólnego dobra dla przyszłych pokoleń.
- „Wielkie sprzątanie na leśnej polanie” – relacja z Dnia Ziemi w przedszkolu
Z badań wynika, że poziom świadomości ekologicznej Polaków jest niezadowalający. Spośród wszystkich grup wiekowych najsłabiej wypadła najmłodsza z nich. Specjaliści zalecają, aby przeciwdziałać zaistniałej tendencji.
- Wydawca MiniLO&Aniela buduje szkołę w Ghanie…
„Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło”…mówił Ryszard Kapuściński. Dlaczego zaczęliśmy od słów tego autora? Szkoła, która już niebawem powstanie w Ghanie, w wiosce Bundoli, będzie nosiła właśnie jego imię.
- Spalarnia odpadów – czy warto się jej bać?
Spalarnie odpadów? Na to hasło każdy myśli o niebezpiecznych spalinach zanieczyszczających środowisko, trucicielach. Spalanie odpadów w domowym piecu? „Normalka” w wielu domach. A tak naprawdę spalarnie odpadów nie stanowią dużego zagrożenia, w odróżnieniu do spalania odpadów na własną rękę, co znacząco zanieczyszcza środowisko truje wszystkich dookoła.
- EKOWYCIECZKI: W gminie Lubań. Cis starszy niż Polska?
Stanowimy część środowiska naturalnego, w którym żyjemy. Często o tym zapominamy i niszczymy swoje otoczenie. Warto zobaczyć to, co nie zostało jeszcze zniszczone przez człowieka i co robi wrażenie. W Polsce mamy liczne pomniki przyrody. Niektóre są wiekowe i mają ciekawą historię. Jednym z takich pomników przyrody jest cis pospolity w Henrykowie Lubańskim.
- Ekopoliglota. Języki są nam nieobce!
Druga część cyklu językowego EKOPOLIGLOTA, którego celem jest tłumaczenie kilku słówek z zakresu ekologii i ochrony środowiska.